dobre zasadyJak rozmawiać z dziećmi o seksie?

Nie sprzedaję w książce „złotej metody“, która gwarantowałaby, że żadne dziecięce pytanie nie zaskoczy jego rodziców. Zbieram natomiast i omawiam kilka podstawowych zasad, które pozytywnie przeszły testy nie tylko w naszym domu, ale też okazały się pomocne dla wielu innych rodziców.


1. Mów prawdę

Dziecka nie wolno okłamywać, co nie oznacza, że zawsze trzeba powiedzieć mu wszystko, co sami wiemy. Przykładowo, gdy dziecko pyta, jak wydostało się z brzuszka mamusi na zewnątrz, to nie należy mu wyjaśniać wszelkich znanych nam kwestii związanych z porodem: że są porody główkowe, pośladkowe, bolesne i niebolesne itp.

Najpierw należy mu odpowiedzieć krótko dokładnie na pytanie, np.
– Którędy dziecko wychodzi z brzucha mamy?
– Każda mama ma taki specjalny otworek. Nim dziecko wysuwa się na zewnątrz.


2. Nie odpowiadaj pytaniem na pytanie

Rozmowa z dzieckiem to nie przesłuchanie. Dlatego jeśli chcemy je zachęcić do pytania, nie bawmy się w policjanta. Gdy córka albo syn pytają np. co to jest orgazm, odpowiedzmy spokojnie, zamiast gorączkowo dopytywać, skąd dziecko zna takie słowo, ile razy je usłyszało i gdzie. Łączy się to z inną zasadą - by nie reagować zbyt emocjonalnie, ale rozmawiać o „tych“ sprawach normalnie, zwyczajnie.


3. Wyjaśniaj seksualność w kontekście miłości i piękna

Jasio się spowiada:
– Proszę księdza, raz się brzydko bawiłem.
– Powiedz, z kim i co takiego robiliście?
– Byłem sam i waliłem patykiem w błoto. Cały się ochlapałem.
Dzieci nie mają „brzydkich" skojarzeń. Pamiętaj o tym, kiedy rozmawiasz ze swoim dzieckiem. Przedstawiaj seksualność jako coś wspaniałego, zawsze powiązanego z miłością, jako dar i nagrodę.

Marek Babik, autor

Więcej dobrych zasad i przykładów z życia wziętych znajdziesz w książce
Tato! Gdzie ja mam te plemniki?


 

Copyright © 2014 DzieciPytaja.pl by Wydawnictwo Rubikon. Wszelkie prawa zastrzeżone.